İşitme cihazı nedir?

İşitme cihazları dışarıdan gelen sesleri bir mikrofon aracılığı ile toplayan ve şiddetini yükselterek kulağın duyabileceği seviyeye getiren elektronik aletlerdir.


İşitme cihazları hangi durumlarda kullanılabilir?

Tespit edilen işitme kaybının ilaç tedavisi ya da ameliyatla düzelme ihtimalinin olmadığı durumlarda işitme cihazı kullanılır.


İşitme cihazı modelleri nelerdir?

İşitme cihazları kulak kanalı içerisine yerleştirlen modellerden kulak arkasına yerleştirilen modellere kadar farklı modellerde beğeninize sunulur. Oldukça küçük olan ve tamamen kulak kanalının en içerisine yerleştirilen ve tamamen kulak kanalı içerisinde kalan modellerine CIC ve MIC, kanal içine yerleştirilen modellerine ITC, kulak içine yerleştirilen modellerine ITE yada ITE P (güçlü kanak içi) adı verilir. Kulak arkasına yerleştirilen modeller ise genel olarak BTE olarak adlandırılır. Güçlü modellere ise BTE P adı verilir. Ayrıca son dönemde kullanılan ve ilk olarak Oticon tarafından piyasaya tanıtılan Hoparlör Kanal İçi konseptine ise RITE adı verilir. RITE modelinde cihaz kulak arkasına yerleştirilirken sesi ileten hoparlör ultra ince bir ses teline bağlı olarak kanal içerisine yerleştirilir. Ayrıca kulak arkasında kullanılan ve çok ileri dereceli işitme kayıplı kişilerin kullandığı süper güçlü kulak arkası işitme cihazlarına ise BTE SP adı verilir.


İşitme cihazları hangi teknolojilere sahiptir?

Bütün işitme cihazlarında ses önce bir mikrofon tarafından toplanır. Sonrasında işlenir, şiddeti arttırılır ve alıcı tarafından kanaliçi işitme cihazı kullanıyorsanız direk kulak kanalınıza, kulak arkası bir model kullanıyorsanız boynuz ve hortum aracılığı ile kulak kalıbınız üzerinden kulak kanalınıza gönderilir.

Analog işitme cihazları gelen sinyali elektrik sinyaline dönüştürürken dijital işitme cihazları gelen sinyali bilgisayar teknolojisinde kullanılan digit - rakam (0,1) 'e çevrilir. Çevrilen sinyal bilgisayar ortamında dijital olarak işlenir ve tekrar analog akustik sinyal olarak dinleyiciye ulaştırılır.


Kullanacağım işitme cihazının tipi neye göre belirlenir?

İşitme kaybınızın seviyesi kullanabileceğiniz işitme cihazının tipinin seçiminde son derece etkilidir. Hafif dereceli işitme kaybına sahip bir kişi kanal içinde kalan modelleri kullanabilirken işitme kaybı kısmen ilerlemiş bir kişinin kanal içi işitme cihazı kullanabilmesi teorik olarak mümkün değildir. Yapıları itibari ile kanal içi işitme cihazları sadece belli oranda bir güç üretebilirler. Daha fazla güce ihtiyaç duyanlar, işitme kayıplarının üstesinden gelebilmek için kulak arkası model tercih etmek zorundadırlar. Sadece estetik görüntü olarak tercih edilen ve işitme kaybını örtemeyen bir kanal içi işitme cihazı bize göre kulakta sadece süs olarak kullanılabilir. Kişinin işitmesine olumlu hiçbir faydası dokunamaz.


Neden bu kadar çok işitme cihazı modeli var?

İşitme kaybı tıpkı parmak izi gibi bireysel ve kişiye özeldir. Herbir bireyin ihtiyaç duyduğu amplifikasyon oranı ve özellikler birbirene göre farklılık arzeder. 80 yaşında, vaktini çoğunlukla evinde geçiren bir birey ile 40 yaşında, aktif iş yaşantısına devam eden bir bireyin ihtiyaçları ve beklentileri birbirinden oldukça farklıdır. Hafif dereceli işitme kaybına sahip bir birey ile çok ileri işitme dereceli işitme kayıplı birey için de aynı şey geçerlidir. Bu gibi durumlardan dolayı herkesin ihtiyacına yönelik olarak üretilen farklı özellikler ile donatılmış işitme cihazı aileleri ortaya çıkmıştır. Her bir seri farklı beklentileri ve istekleri karşılamaktadır.


Çift taraflı (her iki kulağımda da) işitme cihazı kullanmam gerekiyor mu?

Her iki gözde yaşanan görme bozukluğu yaşanılan durumlarda tek camlı gözlük kullanımı ne kadar yanlış ise her iki kulağınızda da işitme kaybı olduğu durumlarda mutlak suretle iki işitme cihazı kullanılmalıdır. Bu kişinin yaşam kalitesini arttırabilmek için gereken en önemli unsurdur.


İşitme cihazı kullanmaya başladığımda kulağım tembelleşir mi?

Oldukça yaygın olarak duyduğumuz bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Kulak asıl işitme cihazı kullanılmadığında tembelleşir ve hassasiyetini yitirir.


Neden daha az duyan kulak yerine daha fazla duyan kulağa cihaz takılıyor?

Genel olarak ekonomik sorunlardan dolayı bu yöntem tercih edilmektedir. Kısmen yanlış olmasına rağmen gene de tek cihaz kullanılacak ise genel olarak daha iyi duyan kulağın cihazlandırılması tercih edilir. Önerimiz koşullar ne olursa olsun her iki kulağınızda da işitme kaybı olduğu durumlar da iki kulağınıza da işitme cihazı takılmasıdır.


En pahalı cihaz, en iyi cihaz mıdır?

En iyi cihaz bize göre kişiye en detaylı inceleme sonrasında takılan işitme cihazıdır. İyi bir işitme cihazı sadece sesi değil aynı zamanda kişinin yaşam kalitesinide yükseltmelidir.


İşitme cihazı alabilmek için hastanın mutlaka merkezinize gelmesi gerekir mi?

En uygun durum budur fakat hasta evden çıkamayacak durumda ise evde uygulama hizmeti veren takımımız ile uygulama hizmetinizi evinizde alabilirsiniz. Bunun için hastanın bir KBB hekimi tarafından muayene edilmiş olması ve işitme cihazı kullanabileceği onaylanmış olması gerekmektedir.


İşitme cihazını sürekli takmak mı gerekiyor?

şitme Cihazı adaptasyon süreci bittikten sonra tüm gün boyunca kullanılmalıdır. Bu kişinin işitsel yeteneklerini sürekli olarak aynı seviyede tutmak için çok önemlidir.


Kalp pili olanlar işitme cihazı kullabilir mi?

Geleneksel işitme cihazlarını güvenle kullanabilirsiniz fakat yeni teknolojili Bluetooth özellikli işitme cihazı kullanan kişiler işitme cihazlarını kullanmaya başlamadan önce Bluetooth özelliği ve etkileri ile ilgili olarak doktorlarına danışmaları uygun olacaktır.


Gözlük takanlar işitme cihazı kullanılabilir mi?

Gözlük kullanımı işitme cihazı kullanımınıza engel bir durum yaratmaz. Kimi modellerimizde opsiyonel olarak gözlük adaptörleri de sunulmaktadır.


Gece yatarken işitme cihazı çıkartılmalı mıdır?

Gece yatarken işitme cihazını çıkartmak gerekir.


İşitme cihazını alırken neleri göz önünde bulundurmalıyım?

İşitme Cihazı alırken üç fiziksel faktöre ve beş kişisel faktöre dikkat etmelisiniz. Fiziksel faktörler, işitme kaybınızın derecesi, kulağınızın anatomisi ve iki cihaz kullanmanızın gerekip gerekmediğidir. Kişisel faktörler ise, iletişim ihtiyaçlarınız, cihazı kullanabilme beceriniz, ses kalitesi, fiyat ve kozmetik görünüm olmalıdır. Tüm bunların yanısıra aldığınız markanın ve firmanın size sunduğu servis, hizmet, teknik servis desteği vb. kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.


İşitme cihazındaki T (Telecoil) özelliği ne işe yarar?

İşitme cihazında bulunan Telecoil bazı yardımcı dinleme üniteleri aracılığı ile yönlendirilen manyetik ses dalgasını işitilebilir sese dönüştürmeye yarar. Örnek olarak telefon ahizesinde bulunan bobin vasıtası ile gönderilen ses dalgaları telecoil tarafından toplanır ve işitilebilir ses haline dönüştürülür.

Need a Hearing Aid?

Get Better Now! Just Make An Appointment

make an appointment